Jak dobrze uszczelnić ścianę szczelinową?
Ściany szczelinowe są szczególnie narażone na zawilgocenie – są to zbrojone konstrukcje żelbetowe powstające w wyniku zabetonowania głębokiego wykopu w gruncie. Ściany szczelinowe muszą być zabezpieczone przed wilgocią, ponieważ wody gruntowe mogą mieć destrukcyjny wpływ na całą konstrukcję budynku. Bardzo często okazuje się, że ściany szczelinowe są niewystarczająco szczelne i dochodzi do podciągania kapilarnego wilgoci.
Do uszczelniania ścian szczelinowych wykorzystujemy technikę iniekcji ciśnieniowej, która polega na wprowadzaniu pęczniejącego inektu do uprzednio wykonanych otworów w ściśle określonych miejscach. Szczególnie ważne jest uszczelnienie zamków, czyli połączeń ścian szczelinowych z płytą. Materiał iniekcyjny powinien rozprzestrzeniać się równomiernie we wszystkie strony i szczelnie wypełnić niedobetonowane miejsca. Po zakończonej iniekcji usuwa się iniektory i zamyka otwory. W zależności od powierzchni ścian i skali problemu dobierana jest liczba otworów i rodzaj iniektu. Stosowana jest iniekcja niskociśnieniowa i wysokociśnieniowa.
Zalety iniekcji ciśnieniowej
Iniekcja ciśnieniowa jest nieinwazyjną metodą walki z przeciekami i wilgocią – iniekcja nie tylko pozwala na wysuszenie konstrukcji, ale zapobiega także zalaniom w przyszłości. Podczas wykonywania uszczelnienia nie ma konieczności wyłączania obiektu z eksploatacji. Po wykonaniu zabiegu efekt jest widoczny niemal natychmiastowo – woda przestaje podchodzić, a ściana zaczyna schnąć. Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnych izolacji przeciwwilgociowych, które wymagają odkopania fragmentu lub całości fundamentów w celu ułożenia materiału izolacyjnego. Iniekcja wykonywana jest od wewnątrz.